2020 Winners and Finalists

Service Provider Categories

ADVISORY/CONSULTANCY: ESG

Finalists:

  • Anthesis Group
  • Sancroft International

Winner: Sancroft International

ADVISORY/CONSULTANCY: Tax & Compliance

Finalists:

  • Duff & Phelps
  • Macfarlanes

Winner: Macfarlanes

ADVISORY/CONSULTANCY: Fund Finance

Finalists:

  • Cadwalader, Wickersham & Taft
  • Validus Risk Management

Winner: Cadwalader, Wickersham & Taft

ADVISORY/CONSULTANCY: Operations & Technology

Finalists:

  • Holland Mountain
  • RFA
  • Validus Risk Management

Winner: Holland Mountain

FUND ADMINISTRATION: Under $50bn (total assets under administration) 

Finalists:

  • Crestbridge
  • Helvetic Fund Administration
  • Highvern Fund Administrators
  • Mainspring Fund Services
  • Maitland Group

Winner: Highvern Fund Administrators

FUND ADMINISTRATION: Over $50bn (total assets under administration) 

Finalists:

  • Alter Domus
  • Apex Group
  • Citco
  • Intertrust
  • IQ-EQ
  • JTC
  • Langham Hall
  • SANNE

Winner: Alter Domus

FUND ADMINISTRATION: Technology & Innovation

Finalists:

  • Alter Domus
  • Citco
  • Highvern Fund Administrators
  • IQ-EQ
  • MUFG Investor Services

Winner: Citco

LEGAL (FUND FORMATION)

Finalists:

  • Carey Olsen
  • Goodwin Procter
  • Paul Hastings
  • Travers Smith

Winner: Travers Smith

RECRUITMENT: Operations/Finance

Finalists:

  • Bower Talent
  • Bronzegate

Winner: Bower Talent

TECHNOLOGY: Accounting and Reporting Software

Finalists:

  • Astrella
  • AtomInvest
  • FIS
  • FundCount
  • SS&C Advent
  • SS&C Intralinks

Winner: AtomInvest

TECHNOLOGY: Portfolio Monitoring/Risk Management

Finalists:

  • Colmore
  • eVestment Private Markets
  • Mercatus
  • Validus Risk Management

Winner: Mercatus

TECHNOLOGY: Cyber Security

Finalists:

  • ACA Aponix
  • Drawbridge
  • Eze Castle Integration
  • RFA
  • TiG Data Intelligence

Winner: ACA Aponix

TECHNOLOGY: Innovation

Finalists:

  • eVestment Private Markets
  • mnAI
  • RFA
  • Scissero

Winner: Scissero

TECHNOLOGY: Information and Data Provider

Finalists:

  • mnAI
  • PitchBook Data
  • Portfolio BI
  • RFA
  • SS&C Intralinks
  • TiG Data Intelligence

Winner: Pitchbook Data

FOREIGN EXCHANGE SERVICES

Finalists:

  • Alpha FX
  • Hamilton court FX
  • moneycorp
  • Validus Risk Management

Winner: Alpha FX

FUND FINANCING

Winner: Raiffeisen Bank International

GP Categories

Chief Financial Officer of The Year

Finalists

  • John Rowland, Alchemy Partners
  • Lorna Davies, GHO Capital
  • Steve Darrington, Phoenix Equity Partners

Winner: Steve Darrington, Phoenix Equity Partners

Chief Operating Officer of The Year

Finalists:

  • Klas Tikkanen, Nordic Capital
  • Robin Bailey, Pantheon
  • Malcolm Goddard, Zetland

Winner: Malcolm Goddard, Zetland Capital Partners

Rising Star

Finalists

  • Dawid Sawicki, Kennet Partners
  • Jackson Heddy, Northzone

Winner: Dawid Sawicki, Kennet Partners